Câteva cuvinte despre parohia noastră

Cuvinte duhovnicești Ianuarie 26, 2012

Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, din centrul Municipiului Piatra Neamţ are biserica „ascunsa” în spatele blocurilor din Complexul D şi C şi veghează din anul 1801.

Are un număr de aproximativ 1977 familii, din care: 347 văduvi sau văduve, un număr de 358 de societăţi comerciale, 60 de familii de creştini catolici, creştini pe stil vechi, precum secte şi denominaţiuni creştine, musulmani, mozaici şi Martorii lui Iehova.

Număr aproximativ datorită netransparenţei. Categoria parohiei este de gradul I urban  B.

Avem creştini deosebiţi, practicanţi şi participanţi la sfintele slujbe din rândul tuturor categoriilor sociale şi dimensiunilor intelectuale

Vârsta parohiei este îanintată, cu puţine cununii, botezuri şi din păcate multe înmormântări. Parohia nu are cimitir.

Nu reuşim întotdeauna să-i cunoaştem, să dialogăm şi să-i cercetăm.

Uneori vine întrebarea:  - Dar dumneata cine esti?

Răspunsul : -  Eu sunt preotul parohiei.

Bine, dar eu de la cununie n-am mai fost la biserisă.

Trist, dar adevărat.