Peste 200 de tineri au participat la pregătirile pentru ITO 2017 la Mănăstirea Zosin din Botoşani

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 18, 2017

Preoţii parohi din Protopopiatul Botoşani au venit de la prima oră a dimineţii însoţiţi de tineri, dornici să înveţe şi să fie împreună. După primirea participanţilor şi citirea unui acatist, s-a săvârşit Sfânta Liturghie în sobor, iar răspunsurile la strană au fost date chiar de tinerii prezenţi. Cuvântul de învăţătură a fost rostit de părintele arhimandrit Nicodim Petre, consilier în cadrul Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor.

După micul dejun, tinerii au participat împreună cu preoţii moderatori, avându-l în mijlocul lor pe părintele protopop Lucian Leonte, la conferinţa cu titlul „Suntem cu adevărat liberi? Exerciţii pentru libertate”. Aceasta a fost urmată de un dialog cu acelaşi „prieten al tinerilor”, părintele Nicodim, care a răspuns întrebărilor venite din partea participanţilor. Răspunsurile la întrebările publicului au cuprins îndemnuri la spovedanie deasă, lectură, dar şi implicare în viaţa parohială, aceştia fiind câţiva paşi recomandaţi de coferenţiar spre dobândirea adevăratei libertăţi. Rugăciunea „Doamne Iisuse…” a fost propusă şi ea drept mijloc de „educare a minţii” şi de creştere a capacităiii de atenţie. „Opusul patimii nu este virtutea, ci libertatea, pentru că patima ne face robi”, a explicat părintele Nicodim. „Un alt lucru care îngrădeşte libertatea este necunoaşterea, din cauza căreia omul nu poate să fructifice oportunităţile şi darurile pe care le primeşte în viaţă”. Momentul conferinţei s-a încheiat cu o întrebare din partea părintelui: „Ziua petrecută, astăzi, împreună aici, ne va face mai liberi?”. Răspunul a fost: „Doar faptele concrete ce vor urma acestei zile vor arăta gradul nostru de libertate”. Concluzionând, părintele a afirmat: „Se constată că cei care spun «Sunt liber şi fac ce vreau» nu fac mare lucru în viaţa lor”.

Programul zilei a continuat cu două sesiuni de lucru pe grupe, cu jocuri de cunoaştere, discuţii despre Adevăr şi Libertate, vizionarea unui film animat urmat de discuţii pe marginea lui, comentarea unui fragment scripturistic, „muncă” în echipă şi diverse jocuri.

Concluziile activităţilor au fost prezentate în plenul reunit într-un mod inedit, amuzant, dar cuprinzând şi idei profunde despre LIBERTATE: A fi liber înseamnă să alegi Adevărul şi Binele; Nu putem vorbi despre Libertate fără a-L avea pe Hristos în viaţa noatră; Iubirea curată ne face liberi şi ne ajută să învingem fricile.

Atmosfera şi buna dispoziţie au fost asigurate de veselia şi optimismul specific vârstei, dar şi de programul artistic pregătit şi prezentat de grupurile ASCOR şi ATOR Iaşi, ATOR Botoşani, Corul Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoşani, Ansamblul „Doina Costeştilor”, dar şi a altor tineri care „s-au simţit liberi” de a cânta pentru prietenii lor.

„Sunt tineri din mai multe localităţi, dintre cei mai implicaţi în activităţile parohiale, pe care încercăm să-i aducem împreună cât mai aproape de Biserică şi să le inducem preocupări frumoase şi folositoare”, a declarat pr. Andrei Anuşca de la Parohia botoşăneană Orăşeni-Vale.

Sfârşitul acestei zilei a lăsat în sufletele participanţilor, pe de o parte, nostalgia unei zile parcă prea scurte şi dorinţa de a repeta astfel de experienţe, iar pe de altă parte, promisiunea unei prietenii frumoase, dar şi hotărârea de a schimba cât de puţin, câte ceva, în viaţa fiecăruia.

Întâlnirea de la Botoşani a fost ultima etapă de pregătire pentru tinerii din Arhiepiscopia Iaşilor care vor participa în perioada 1-4 septembrie, la Iaşi, la cel mai mare eveniment din acest an dedicat tinerilor ortodocşi din întreaga lume.