(Video) Concursul „Icoana și Școala mărturisirii” la Iași

27 Aprilie 2017
Arhiepiscopia Iașilor
Autor: Adrian Sârbu

Etapa eparhială a Concursului Național Catehetic „Icoana și Școala mărturisirii” s-a desfășurat la Iași joi, 27 aprilie 2017. Concursul se adresează copiilor, preoților și profesorilor de religie implicați în Programul catehetic „Hristos împărtășit copiilor”, precum și celor care se ostenesc la catedră sau la amvonul Bisericii, urmărind să educe copiii pentru a-și construi un viitor în care viața să fie trăită în deplinătatea ei.

Participanții aleși pentru a reprezenta Arhiepiscopia Iașilor la faza națională a concursului au fost Pr Daniel Graur, de la Parohia „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” Vorovești, Protopopiatul Iași I, împreună cu tinerii implicați în proiectele catehetice desfășurate în parohie.

Concursul Național „Icoana și Școala mărturisirii” se desfășoară cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române și cu aprobarea Sfântului Sinod. Etapa națională a Concursului se va desfășura la București, pe data de 21 mai, ziua de prăznuire a Sfinților Împărați Constantin și Elena.